Zdarzenia i wypadki losowe w czasie akcji żniwnej

16.08.2020

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#straż   #żniwa   #wypadek   #lipka   

Akcja żniwna w gospodarstwach rolnych idzie pełną parą a wraz z nią zły doradca – POŚPIECH. Podejmowane przez gospodarzy i osób pracujących przy żniwach działania w pośpiechu i bez przestrzegania podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej jak również bhp doprowadzają do zdarzeń losowych niosących za sobą znaczne starty materialne w sprzęcie a nie kiedy stanowią znaczne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

 

Strażacy powiatu złotowskiego obsługują zdarzenia losowe związane ze żniwami praktycznie każdego dnia. Ostatnie z nich dotyczy jedenastego sierpnia, gdzie w jednej z miejscowości na terenie gminy Lipka doszło do wypadku w gospodarstwie rolnym w trakcie transportu zbożna na magazyn przy użyciu żmijki – dmuchawy do zboża. Chwila nieuwagi obsługującego maszynę doprowadziła do uwięzienia ręki w zasobniku i znacznych obrażeń uwięzionej dłoni. Strażacy przy użyciu sprzętu hydraulicznego wykonali dojście, umożliwiono wyciągnięcie dłoni i ewakuowano poszkodowanego w bezpieczne miejsce w celu zaopatrzenia medycznego. Następnie osoba ta została przekazana przybyłemu zespołowi ratownictwa medycznego i w konsekwencji przewieziona została do szpitala. 

Znacznej uwagi i poświęcenia czasu wymagają kombajny zbożowe, aby je uchronić przed pożarami a także ciągniki rolnicze, które podejmują płody rolne z miejsca upraw i dalej transportują do miejsc docelowych w gospodarstwach rolnych. Zaniechanie tych czynności jest powodem wielu interwencji straży pożarnej. 

Strażacy komendy powiatowej PSP w Złotowie po raz kolejny apelują o rozwagę przy obsłudze sprzętu mechanicznego w gospodarstwach rolnych, realizację bieżącej konserwacji pozwalającej na bezpieczną obsługę maszyn i urządzeń niezbędnych do wykonania akcji żniwnej.


To może Cię także zainteresować:
Tragedia na drodze
Pożar pustostanu w Lotyniu
Anomalia pogodowe nad powiatem złotowskim

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: KPPSP w Złotowie / Opracowanie/zamieścił: st.asp. Kazimierz Wiebskowski Zdjęcia: KP PSP Złotów, OSP Lipka

Komentarze