Wystartował Zielony Punkt Kontrolny

21.04.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#zielony punkt kontrolny   #lasy   #orienteering   #złotów   

Nadleśnictwo Złotów wspólnie z Urzędem Miasta w Złotowie włączyło się do akcji ZIELONY PUNKT KONTROLNY. Przygotowano specjalistyczną mapę oraz umieszczono w terenie 40 punktów kontrolnych.

 

Co to jest orienteering?

W olbrzymim skrócie polega to na tym, aby posługując się mapą i kompasem w jak najkrótszym czasie pokonać trasę wytyczoną przez umieszczenie punktów kontrolnych w terenie. Punkty kontrolne oznakowane są na zawodach za pomocą biało-pomarańczowego lub biało-czerwonego lampionu, a w przypadku naszego Zielonego Punktu Kontrolnego - w postaci drewnianych słupków z odpowiednimi oznaczeniami i numerem.

Mapy do orienteeringu są bardzo dokładne i zawierają wiele szczegółów topograficznych. Nasza mapa, jako że obejmuje swym zasięgiem teren miejski jest w nietypowej skali 1:6000 (1 cm na mapie = 60 m w terenie), aby ogromna ilość szczegółów była zaletą a nie wadą. Trasę między punktami należy wybrać samemu, a od właściwego wyboru trasy (jak to mówią orientaliści - wyboru wariantu) bardzo wiele zależy, bo nie zawsze najkrótsza droga jest drogą najszybszą.

Na początek najlepiej jest spróbować samemu odnaleźć kilka punktów kontrolnych. Do tego właśnie stworzono Zielony Punkt Kontrolny. Najpierw należy uzyskać mapę i kartę startową. Można to zrobić na 3 sposoby:

  • pobrać ze skrzynki pod tablicą na początku Al. P. J. Lenne w Zwierzyńcu
  • wydrukować samodzielnie
  • zgłosić się do siedziby nadleśnictwa.

 

Jak zacząć?

Mapa do wydruku składa się z 4 arkuszy formatu A4. Mając już mapę i kartę startową ruszamy na poszukiwanie drewnianych słupków rozrzuconych po parku w Zwierzyńcu i po terenie Złotowa. Punkty kontrolne znajdują się w centrum zaznaczonego na mapie czerwonego okręgu. Po odnalezieniu słupka sprawdzamy czy numer na mapie zgadza się z numerem na słupku (jeśli nie, oznacza to, że odnalazłeś inny słupek czyli krótko mówiąc się pogubiłeś). Dla ułatwienia na odwrocie karty startowej umieszczono opisy punktów, aby wiadomo było czego szukać. Teraz w odpowiedniej kratce karty startowej podbijamy punkt poprzez przedziurkowanie karty umieszczonym na słupku perforatorem. Punkt zaliczony! Możemy szukać następnego punktu. Kolejność zaliczania nie ma znaczenia (na zawodach często trasę należy pokonywać wg zadanej kolejności), a do wyboru mamy 3 trasy:

  1. Zwierzyniec - z 15 punktami (trasa leśna),
  2. Rodzinną - bardzo łatwą z 10 punktami położonymi w mieście, dostępną również dla osób niepełnosprawnych
  3. Trasa zawierająca wszystkie 40 punktów ze Zwierzyńca i z terenu miasta.

 

Możesz również skomponować własną trasę dostosowaną do twoich preferencji i możliwości. Trasy można również pokonywać na rowerze, choć czasem trzeba będzie do niektórych punktów dojść kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów.

Wyposażenie, które ułatwi Ci odnajdywanie punktów kontrolnych to kompas i linijka do pomiaru odległości na mapie, a jeśli jesteś rowerzystą to także mapnik przykręcany do kierownicy i licznik kilometrów. Ubiór jest uzależniony od tempa w jakim zamierzasz pokonywać trasę. W każdym razie - nie będziesz musiał pokonywać chaszczy, chyba, że się bardzo postarasz!

A tych którzy będą chcieli spróbować sił w konkurencji z innymi (to dopiero jest zabawa!) zapraszamy na imprezę LEŚNE DUKTY organizowaną przez Nadleśnictwo – ma ona charakter amatorski, turystyczny. Organizowana jest na początku czerwca – informacje pojawią się z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem na stronie Nadleśnictwa Złotów i na stronie www.lesnedukty.pl

 

To może Cię także zainteresować:
Zabezpieczono alkohol i wyroby tytoniowe bez akcyzy
Prewencyjnie wśród złotowskich przedszkolaków
Pracowite ferie z Lepszą Perspektywą Zawodową

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: zlotow.pila.lasy.gov.pl / Tomasz Konieczny | foto: www.zielonypunktkontrolny.pl

Komentarze