Seniorze nie daj się oszukać!

16.03.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#senior   #oszust   #złotów   

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. 9 marca br. 86-letnia mieszkanka gm. Zakrzewo straciła 400 zł, ponieważ wpuściła do swojego mieszkania oszustów, którzy odwiedzili ją pretekstem wymiany czujnika w kuchence gazowej. O zdarzeniu powiadomiła policjantów PP w Lipce córka pokrzywdzonej kobiety.

 

Policja apeluje do osób starszych, aby nie wpuszczały do mieszkań obcych osób!

Do przestępstw na osobach starszych dochodzi najczęściej w ich własnych mieszkaniach. Oszuści wchodzą do domów pod różnymi pretekstami. Najczęściej, podszywają się pod wnuczka lub policjanta. Podają się też za inkasentów, fachowców, pracowników różnych instytucji, uzdrowicieli, znajomego członka rodziny, który akurat ma jakieś kłopoty oraz za akwizytorów. Coraz częściej sprawcami wyłudzeń i kradzieży są kobiety. Wchodzą do domu prosząc o wodę dla chorego dziecka lub o coś do zjedzenia. Potrafią długo zagadywać zasłaniając w tym czasie przejście do innych pomieszczeń dając tym samym czas swojemu wspólnikowi do splądrowania mieszkania i zabrania pieniędzy bądź biżuterii.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.

Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy też uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Spotykajmy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu. I ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed fałszywym wnuczkiem, policjantem, hydraulikiem i utratą zbieranych latami oszczędności.

O niepokojących telefonach czy wizytach ZAWSZE informuj POLICJĘ pod nr 997

 

To może Cię także zainteresować:
Pracowite ferie z Lepszą Perspektywą Zawodową
Prewencyjnie wśród złotowskich przedszkolaków
Zabezpieczono nielegalny tytoń i wyroby alkoholowe

red. | źródło: zlotow.policja.gov.pl | foto: Internet

Komentarze