Rybołowy wróciły z zimowisk w Afryce

25.03.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#rybołowy   #gniazdo   #las   #lipka   

Wraz z nadejściem wiosny do Nadleśnictwa Lipka powróciła najsłynniejsza w Polsce para rybołowów.

 

Dzięki transmisji online życie RoSzponki i Szuwarka od 6 lat obserwują tysiące internautów z całego świata. Rybołowy z Nadleśnictwa Lipka zadomowiły się na słupie wysokiego napięcia i co roku - już od 20 lat - wracają w to samo miejsce. Dzięki staraniom leśników z Nadleśnictwa Lipka i przychylności PSE w 2014 roku powstała specjalna platforma i gniazdo dla pary rybołowów. Przy okazji zamontowano przy nim kamerę, dzięki której można obejrzeć na żywo jak wygląda życie w tym wyjątkowym gnieździe. To jak wyglądają porządki domowe i gody rybołowów, ile jaj składa samica, jak długo je wysiaduje i z ilu z nich wyklują się młode, jak dorastają i uczą się latać młode rybołowy można śledzić: 

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/kampanie_i_akcje/rybolow

na profilu https://www.facebook.com/RybolowyOnline/ 

oraz na kanale Echa leśne tv https://www.youtube.com/watch?v=7OEs4nlyDIU 

Dlaczego rybołowy polubiły tereny pilskiej dyrekcji Lasów Państwowych? Prawdopodobnie dlatego, że znajduje się tutaj wiele w miarę płytkich zbiorników wodnych, zasobnych w ryby i z odpowiednimi warunkami do zamieszkania. Rybołowy budują gniazda na pojedynczych, wysokich drzewach (sosnach, świerkach) z w miarę płaską koroną, która umożliwia łatwy dolot. Lasy Państwowe wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów prowadzą działania z projektu pn. „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”, w ramach którego budują gniazda dla rybołowów. W sumie zaplanowano montaż 50 gniazd na słupach linii wysokiego napięcia oraz 232 gniazd na drzewach. W ten projekt angażują się również sieci energetyczne ENEA S.A. i PSE oraz Polski Związek Wędkarski. O szczegółach projektu można się dowiedzieć więcej na www.rybolowy.pl

Rybołowy to skrajnie nieliczne ptaki lęgowe w Polsce, które żywią się przede wszystkim rybami. Jedynie 5% ich diety to płazy, gady, skorupiaki, bezkręgowce lub drobne ssaki i ptaki . Ryby, które preferują to przede wszystkim płocie, okonie, karasie i szczupaki. W poszukiwaniu pokarmu potrafią polecieć na odległość nawet 10 km. W sezonie para lęgowa z dwójką młodych skonsumuje ok. 170 kg ryb. 

Rybołów waży do 2 kg. Jeśli rozprostuje skrzydła to ich rozpiętość sięga nawet 185 cm. Samica jest trochę większa od samca. Ma białą głowę z brązowym pasem przechodzącym od oka przez policzek aż do skrzydła. Z tyłu głowę ma kępkę piór przez którą jest podobny do harpii.

Rybołów podczas lotu w charakterystyczny sposób załamuje skrzydła. Ciekawostką jest to, że – jako jeden z niewielu gatunków ptaków szponiastych - potrafi na dłużej zawisnąć w powietrzu. Poluje na ryby głównie z lotu patrolowego. Kiedy już upatrzy sobie ofiarę spada na nią prawie pionowo i chwyta rybę wbijając szpony w grzbiet. Umożliwia mu to specjalna budowa szponów – ostatni palec jest przestawny – dzięki temu palce układają się tak, że dwa są z przodu, a dwa pozostałe z tyłu. Szpony rybołowa są ostre, mocne i mają długość 4,5 cm. Rybołów musi dobrze oszacować wielkość ryby. Jeśli wbije szpony w zbyt dużą rybę może nawet zginąć. Rybołów nie puści ryby, a ona jest nawet w stanie wciągnąć go pod wodę.


To może Cię także zainteresować:
Pożar budynku gospodarczego w Nowym Buczku
Pożar ściółki leśnej w Lubnicy
Północna Wielkopolska będzie miała park krajobrazowy

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: RDLP Piła

Komentarze