Radca prawny – nie tylko doradza

11.07.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#prawo   #radca prawny   #doradztwo   

Wielu z nas dość mylnie kojarzy radcę prawnego ze specjalistą, który zajmuje się jedynie udzielaniem porad prawnych. W rzeczywistości jednak radca prawny ma podobny zakres uprawnień do adwokata, co wynika z wprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat zmiany w prawie.

 

Nie musimy znać się naprawie, ale jego nieznajomość nie zwalnia nas z obowiązku jego przestrzegania. W związku z tym, jeśli mamy jakieś problemy natury prawnej, warto poszukać na nie odpowiedzi w przepisach. W tym celu możemy samodzielnie wertować kodeksy i ustawy, ale możemy też udać się do specjalisty w tym właśnie zakresie. Może być to nie tylko adwokat, ale również radca prawny.

 

Profesja radcy prawnego na przestrzeni lat

Radca prawny nie jest zawodem o wielowiekowej historii – to młoda profesja, która w Polsce zaczęła obowiązywać w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Została ona powołana w celu obsługi prawnej polskich przedsiębiorstw. W związku z tym radca prawny nie był wolnym zawodem tak samo jak adwokat, ponieważ pracował na podstawie umowy o pracę. Był on wówczas szczególnego rodzaju reprezentantem państwa, ponieważ nadzorował on stosowanie prawa w przedsiębiorstwach państwowych w interesie społecznym.

Obecnie jednak zakres usług świadczonych przez radcę prawnego uległ znacznym zmianom, co upodobniło go również do profesji adwokata. W związku z tym coraz częściej mówi się również o połączeniu tych dwóch zawodów w jeden. Wynika to także z faktu, że Polska jako jeden z nielicznych krajów w Unii Europejskiej nadal posiada dualizm zawodów prawniczych, czyli nadal stosuje się u nas podział na radców prawnych i na adwokatów. W większości krajów unijnych jest już tylko jeden zawód.

 

Czym zajmują się radcowie prawni?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, radcowie prawni mają obecnie podobne uprawnienia do tych posiadanych przez adwokatów. W związku z tym do radcy prawnego możemy udać się zawsze wtedy, gdy potrzebujemy pomocy prawnej w jakiejś sprawie. Usługi radców kierowane są zarówno do osób fizycznych – indywidualnych, jak również do przedsiębiorców, organizacji czy do fundacji.

W przeszłości radcowie prawni nie mieli możliwości występowania w sprawach rodzinnych dla swoich klientów, ale takie ograniczenie zostało zdjęte. Także obecnie radca prawny może występować w sprawach karnych i karnoskarbowych, do czego też nie posiadał kiedyś uprawnień. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy radca prawny jest zatrudniony przez klienta – wówczas nie może być jego obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych.

 

W kancelarii radcy prawnego możemy skorzystać z usług takich jak:

  • udzielanie porad prawnych
  • przygotowywanie dokumentacji, na przykład wniosków, pozwów, opinii, projektów
  • występowanie przed sądami i urzędami w roli pełnomocnika i obrońcy
  • kompleksowa obsługa prawna przedsiębiorstw

 

Zatem do kancelarii radcy prawnego możemy udać się wielu przypadkach – gdy chcemy otrzymać poradę prawną, gdy chcemy się rozwieść czy wnioskować o alimenty, gdy mamy problemy z prawem pracy czy prawem handlowym.

 

Oczywiście, kancelarie radców prawnych warto dobierać pod kątem ich specjalizacji. Przykładowo, działająca w Warszawie Kancelaria Radcy Prawna Maj & Cieślak oferuje klientom kompleksową obsługę zarówno w dziedzinie biznesowej, jak i osobistej. Z ofertą można zapoznać się pod adresem: https://kancelariamc.pl/.

 

Podsumowując, radca prawny nie tylko doradza klientom, ale obecnie może także świadczyć na ich rzecz szereg innych usług prawnych. Obejmują one między innymi przygotowywanie dokumentacji czy reprezentację przed sądami i urzędami w pełnej gamie dziedzin prawa. Zatem jeśli poszukujemy fachowej pomocy, możemy udać się nie tylko do adwokata, ale również do radcy prawnego – tam także uzyskamy pełne wsparcie.

 

To może Cię także zainteresować:
Zlekceważyli przepisy - stracili prawo jazdy
Jechał ciągnikiem z promilami i zakazem prowadzenia pojazdów
Kolejny miłośnik szybkiej jazdy stracił prawo jazdy

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: materiał partnera

Komentarze