Powiat Złotowski i Powiat Gifhorn - to już 15 lat partnerstwa

03.07.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#partnerstwo   #powiat złotowski   

Uroczystości związane z obchodami 15. rocznicy podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Powiatem Złotowskim a Powiatem Gifhorn rozpoczęły się w piątek 29 czerwca. Przed południem, w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Złotowie, odbyła się ekumeniczna msza święta, w której uczestniczyli m.in. Starosta Złotowski Ryszard Goławski, Starosta Gifhorn dr Andreas Ebel, jego poprzedniczka Marion Lau, przewodniczący Heimatkreis Flatow (związku dawnych złotowiaków) Rolf-Peter Wachholz, przewodniczący złotowskiego koła Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Pile Klemens Mrela, a także licznie przybyła na Złotowszczyznę delegacja Powiatu Gifhorn i ziomkowie. Nabożeństwo, wspólnie z niemieckim pastorem, odprawili ks. Marcin Jiers oraz ks. Dariusz Chabraszewski MSF.

 

Następnie wszyscy wzięli udział w uroczystej, jubileuszowej gali, która odbyła się w Złotowskim Centrum Aktywności Społecznej. W sali kina byli obecni również m.in. Mirosław Jaskólski i Stanisław Godlewski – sygnatariusze porozumienia o partnerstwie powiatów z 2003 roku, a także delegacja z zaprzyjaźnionego powiatu Jampol, której przewodzili Starosta Jampolski Mikhailo Vdovtsov oraz przewodniczący rady powiatu Jampol Sergii Hadzuk.

Uroczystość, którą poprowadzili zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Promocji w starostwie powiatowym Krzysztof Doroszuk oraz Maria Meinecke z Gifhorn, rozpoczęła się od muzycznego akcentu. Na scenę wyszedł uznany pianista i kompozytor Bartłomiej Szopiński. Piątkowy występ potwierdził klasę tego artysty – nasi goście nagrodzili go dużymi brawami. Podobnie Zespół Pieśni i Tańca „Rodlanie”, który zaprezentował program taneczno-wokalny.

Budujemy przyszłość

Miłych momentów było w piątek więcej. Jednym z nich był ten, poświęcony wspomnieniom z minionych 15 lat. Prezentacja multimedialna, którą wypełniły fotografie, pozwoliła nam i naszym gościom przypomnieć sobie początki partnerstwa i jego przebieg. Kolejny rozdział tej historii napisaliśmy 29 czerwca, kiedy to starostowie Ryszard Goławski i dr Andreas Ebel podpisali list intencyjny w sprawie woli dalszej współpracy. Liczymy, że będzie się ona układać jeszcze bardziej pomyślnie, niż dotąd, że polsko-niemieckie więzi uda się jeszcze bardziej zacieśnić. Cieszymy się, że partnerstwo powiatów udało się uczynić partnerstwem ludzi.

Pamięć wciąż żywa

Kolejnym istotnym akcentem jubileuszowych obchodów było odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którą umieszczono na krzyżu posadowionym na dawnym cmentarzu ewangelickim w Złotowie. Z darowizn oraz składek zakupili ją niemieccy ziomkowie.

Tablica informuje o historii cmentarza i złotowskiej gminy ewangelickiej. Napis wykonano w dwóch językach: polskim i niemieckim. Odsłonięcia dokonali: Starosta Złotowski Ryszard Goławski, Starosta Gifhorn dr Andreas Ebel, szef ziomków Rolf-Peter Wachholz oraz pastor ewangelicki, który wcześniej zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy.

W sobotę, podczas spotkania w starostwie, symbolicznie otwarto wystawę przygotowaną przez ziomków. Był to również moment na przekazanie upominków. Delegacja Gifhorn przywiozła coś specjalnego – solidną, dębową ławkę, która będzie nam przypominać o udanej współpracy. Dziękujemy!

Szczególne podziękowania kierujemy do Marii Meinecke, Klemensa Mreli, Juliana Brewki i Jana Tuschika, którzy przez cały czas pobytu naszych niemieckich delegacji pomagali, podejmując się roli tłumacza. Wspaniale, że mogliśmy na Was liczyć!

Dziękujemy również Kamili Krzanik-Dworanowskiej – dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej, która przyjęła u siebie naszych gości oraz Bolesławowi Piotrowowi, który zaprosił ich do chaty krajeńskiej. Nisko kłaniamy się również uczestnikom i kierownictwu Warsztatu Terapii Zajęciowej w Złotowie, którzy wsparli nas w przygotowaniu pamiątkowych upominków.

 

To może Cię także zainteresować:
Wietrzny weekend w powiecie złotowskim
Zawody wędkarskie strażaków powiatu złotowskiego
Zarząd Powiatu Złotowskiego podjął tysięczną uchwałę

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: zlotow-powiat.pl / Patrycja Kajewska / foto: zlotow-powiat.pl

Komentarze