Policjanci zatrzymali "poszukiwacza skarbów"

21.02.2019

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#policja   #zatrzymany   #złotów   

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Złotowie zatrzymali 33-letniego mieszkańca Złotowa, który poszukiwał zabytków bez wymaganego ustawą zezwolenia. W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania "samozwańczego archeologa" zabezpieczono wiele cennych numizmatów, łusek różnego kalibru oraz innych metalowych elementów i przedmiotów pochodzących z różnych okresów. Za przywłaszczenie zabytków archeologicznych stanowiących w myśl ustawy własność Skarbu Państwa grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

 

Policjanci służby kryminalnej złotowskiej ustalili, że na terenie powiatu złotowskiego może dochodzić do przestępstw przeciwko dobrom kultury. Informacje, które docierały do funkcjonariuszy i ich szczegółowa analiza pozwoliły potwierdzić, te przypuszczenia. Śledczy skrupulatnie sprawdzając, każdy sygnał zawężali grono podejrzanych o ten proceder. 

Dalsze czynności pozwoliły policjantom Wydziału Kryminalnego złotowskiej jednostki zgromadzić materiał dowodowy, który jednoznacznie wskazywał, że za takim zachowaniem może stać 33-letni mieszkaniec Złotowa. 13 lutego bieżącego roku funkcjonariusze wkroczyli do mieszkania wytypowanego mężczyzny. Ustalenia policjantów potwierdziły się w trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych należących do złotowianina funkcjonariusze ujawnili 197 cennych numizmatów, 77 łusek różnego kalibru oraz wiele innych przedmiotów pochodzących z różnych okresów stanowiących m. in. elementy wyposażenia wojskowego. Jak ustalili policjanci 33-latek wydobywał zabytki archeologiczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu od maja 2018 roku. 

Podejrzany usłyszał zarzut przywłaszczenia zabytków archeologicznych należących do Skarbu Państwa. O dalszym losie "pseudo archeologa” zadecyduje sąd.


To może Cię także zainteresować:
Wypadek dwóch osobówek na trasie do Piły
Samorządowcy u marszałka Woźniaka
Złodziejski kwartet zatrzymany

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: zlotow.policja.gov.pl / podkom. Maciej Forecki | foto: zlotow.policja.gov.pl

Komentarze