Jubileuszowa Konferencja Naukowa w Wielkim Buczku

11.10.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#konferencja   #nauka   #lipka   

Jubileuszowa XX Konferencja Naukowa, która odbyła się 7 października 2017 r. w Wielkim Buczku poświęcona była wielkiemu patriocie - księdzu Bolesławowi Domańskiemu. W latach 30 XX wieku, ksiądz Domański był prezesem Związku Polaków w Niemczech, przywódca duchowy i polityczny polskiej mniejszości narodowej w republice Weimarskiej i III Rzeszy oraz proboszcz w Zakrzewie. Tradycyjnie już konferencję rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Krajny. Następnie na scenie zaprezentował się gościnnie człuchowski chór "Kantylena".

 

Referaty wygłosili:

- prof. Józef Borzyszkowski z Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku - "Pamięć i dzieło księdza Patrona Bolesława Domańskiego na Krajnie",

- mgr Jacek Stróżyński z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" z Piły - "Pokłosie Nagrody im. ks. Bolesława Domańskiego",

- Marek Fijałkowski z Muzeum Okręgowego w Pile, "Ksiądz Patron Bolesław Domański i ZPwN w zbiorach Muzeum Okręgowego w Pile.

- prof. Jowita Kęcińska-Kaczmarek, oddział ZK-P Buczek - "Krajniacy księdzu Patronowi".

Pani Jowita w tym roku obchodzi 70-lecia urodzin i z tej okazji goście składali Jubilatce życzenia i wręczali upominki. Odsłonięte zostały dwie rzeźby ustawione przy budynku WDK Wielki Buczek - ks. Bolesława Domańskiego oraz Trąby - towarzysza Remusa, symbolu muzyki i ludowej mądrości. Autorką rzeźb jest Barbara Pikulik wraz z Danielem Pikulik. Wręczone zostały nagrody w konkursie "Matka Boska Radosna". Wybrani zostali także laureaci "XX Konferencji Naukowej Złotego Buka" - ksiądz prałat Bogusław Głodowski, Wójt Gminy Lipka - Przemysław Kurdzieko i Dyrektor LGD Krajna Złotowska - Marek Romaniec. Finałowym punktem programu była licytacja dzieł sztuki ludowej, gdzie obraz Matki Boskiej Radosnej został wylicytowany za sumę 500 zł. Zespół Folklorystyczny "Krajniacy" oraz pracownicy Wiejskiego Domu Kultury w W. Buczku zadali o krajeńskie przyjęcie gości, a pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Lipce o stronę techniczną.

 

To może Cię także zainteresować:
Wigilia dla osób samotnych i starszych w Lipce
Akcja informacyjno - prewencyjna w Gminie Lipka
Świąteczny nastrój w Urzędzie Gminy Lipka

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: gminalipka.pl | foto: gminalipka.pl

Komentarze