Jak wybrać pręty gwintowane o dobrej jakości?

25.02.2020

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Wybierając pręty należy brać po uwagę warunki, w jakich będą one pracowały. Są one używane np. do mocowania belek do wieńca budynku. Jeśli zastosowane zostaną pręty niezabezpieczone przed korozją, to może się okazać, że po kilkunastu latach od wybudowania budynku dach ulegnie zerwaniu przez porywisty wiatr. Koszty na prawy katastrofy będą nieporównywalnie większe niż poniesione na zakup prętów odpornych na korozję.

 

Warto wiedzieć, że

Pręty mogą być wykonywane ze stali węglowej, stali nierdzewnej lub stali kwasoodpornej. Pierwsze mogą być stosowane do mocowania szalunków lub używane tam, gdzie po zamontowaniu zostaną pomalowane, aby zabezpieczyć je przed korozją.

Pręty ze stali nierdzewnej (tzw. INOX) sprawdzą się w tych zastosowaniach, gdzie możliwa jest podwyższona wilgotność.

Pręty ze stali kwasoodpornej marki Elgo mogą być używane np. w środowisku przemysłowym, gdyż nie powinny ponieść uszczerbku nawet po zanurzeniu w gorącym kwasie siarkowym.

Do pracy w podwyższonych temperaturach przeznaczone są pręty wykonane z: C35E, C45E, 25CrMo4, 42CrMo4, 21CrMoV5-7, X22CrMoV12-1.


Gwint gwintowi nierówny

Gwinty oprócz metrycznych i calowych różnią się jeszcze kształtem.

Gwinty trapezowe nadają się do zastosowania w urządzeniach, w których duże siły przenoszone są w obie strony. Konstrukcja nie musi być używana stale, a mimo to powinna pozostawać sprawna. Praca może odbywać się z małymi prędkościami obrotowymi. Typowym zastosowaniem jest podnośnik samochodowy.

Gwinty metryczne różnią się również wykończeniem. Często się zdarza, że krawędzie gwintów na prętach najtańszych są tak ostre, że mogą kaleczyć dłonie. Jeżeli detale nie są przewidziane do montażu mechanicznego, warto wybrać pręty, które mają gwinty wygładzone tak, aby nadawały się do montażu ręcznego.


Normy i atesty

Gdy wybraliśmy już materiał z jakiego będzie wykonany pręt, rodzaj gwintu i jakość wykończenia, warto zwrócić uwagę, czy producent powołuje się w ofercie na normy, oferuje dostarczenia atestów. Jeżeli wytwarza detale znormalizowane, prowadzi ich badania, wówczas prawdopodobieństwo, że np. zabetonowane zostaną elementy miernej jakości zostaje znacznie zmniejszone.


 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: materiał partnera

Komentarze