Goście z Gifhorn poznali powiat złotowski

12.10.2017

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

#goście   #partner   #wizyta   #złotów   

Powiat złotowski wart jest poznania. Doskonale świadczy o tym wizyta niemieckiej delegacji z partnerskiego powiatu Gifhorn, która przebywała na Złotowszczyźnie od piątku 6 października do wtorku 10 października.

 

Dziewięcioosobowa grupa - członkowie frakcji Zielonych - w pierwszej kolejności odwiedzili Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą w Złotowie, gdzie przyjął ich asp. Krzysztof Waldowski. W trakcie tej wizyty mieli oni okazję zobaczyć Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego, punkt alarmowo-dyspozycyjny Lasów Państwowych i samą JRG. Ponadto strażacy z pierwszej zmiany, przy komentarzu asp. Waldowskiego, zaprezentowali swoim gościom sprzęt, jakim dysponuje jednostka.

Padło wiele pytań - delegacja była żywo zainteresowana organizacją i zakresem działalności polskiej Państwowej Straży Pożarnej (również Ochotniczej Straży Pożarnej), a także wymaganiami dotyczącymi wyszkolenia strażaków.

Po bardzo ciekawej wizycie w JRG Złotów obrano kierunek: Święta. Konkretniej - Złotowskie Przedsiębiorstwo Ogrodnicze Krasoń, gdzie niemieckich gości serdecznie przyjął Michał Krasoń.

Potężne (6 ha) obiekty szklarniowe zrobiły na członkach delegacji ogromne wrażenie, podobnie jak powstałe przy nich zaplecze, tj. hala spedycyjna, nowoczesna kotłownia miałowa, zbiornik buforowy i sztuczny zbiornik stanowiący rezerwuar wody deszczowej.

Pan Michał przekazał swoim gościom wiele ciekawych informacji dotyczących m.in. przyjętych w przedsiębiorstwie technologicznych rozwiązań, a także przebiegu i wielkości produkcji. Następnie, przy kawie i ciastku, już w sali konferencyjnej wyczerpująco odpowiadał na wszystkie pytania.

Kolejnym sobotnim przystankiem było Nadleśnictwo Złotów. W zielonej klasie Niemcy usłyszeli wiele ciekawych informacji dotyczących naszych lasów, gospodarki leśnej Nadleśnictwa Złotów, a także podejmowanych przez nie inicjatyw proekologicznych, edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych i sportowych. Szczególną ciekawość wzbudził Bieg Zawilca.

W niedzielę delegacja m.in. spotkała się z Wiceburmistrz Złotowa Małgorzatą Chołodowską, a także odwiedziła Muzeum Ziemi Złotowskiej i Zagrodę Krajeńską.

W poniedziałek goście zza Odry w pierwszej kolejności wizytowali Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie przy ul. Norwida 10. Dyrektor Andrzej Hencel, omówiwszy organizację Centrum, pokazał im m.in. warsztaty, w których uczniowie odbywają zajęcia praktyczne, a także budynek, w którym dawniej funkcjonowało POPP. Tam Niemcy zobaczyli jak wyposażone są sale lekcyjne, mieli też okazję zajrzeć do nowo utworzonej biblioteki. Następnie dyrektor zaprosił swoich gości do auli, gdzie wywiązała się obszerna dyskusja na temat polskiego i niemieckiego systemu oświaty.

Kolejnym przystankiem było Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej, gdzie czekała już dyrektor Aldona Chamarczuk. Po krótkim powitaniu zafundowano gościom niespodziankę: warsztaty rękodzieła z Jolantą Surmą - mistrzynią w sztuce makramy. Podczas zajęć każdy własnoręcznie wykonał dla siebie pamiątkę - breloczek w barwach Krajny.

Równie serdecznie przyjęto członków delegacji w Ośrodku Rehabilitacji Dzieci Zabajka 2 w Złotowie. Ta wizyta została podzielona na dwie części. W pierwszej z nich Katarzyna Klaczyńska, współwłaścicielka Ośrodka, opowiedziała m.in. o początkach jego działalności, rodzajach oferowanych terapii i przebiegu turnusu, a także o trwającej rozbudowie. Cierpliwie odpowiadała również na pytania, a tych nie brakowało. W drugiej części spotkania Jolanta Pietruszka, również współwłaścicielka Ośrodka, oprowadziła gości po jego wnętrzach - oczywiście wyłącznie tych, do których można było zajrzeć nie zakłócając pracy terapeutów.

Wtorek rozpoczął się od wizyty w Starostwie Powiatowym w Złotowie. O historii budynku i architektonicznych ciekawostkach opowiedział zastępca dyrektora Wydziału Oświaty i Promocji Krzysztof Doroszuk. Następnie niemieccy goście spotkali się ze starostą Ryszardem Goławskim. W sali narad toczyły się bardzo ciekawe rozmowy, dotyczące m.in. relacji polsko-niemieckich.

Ponadto goście podzielili się ze starostą swoim odczuciami dotyczącymi pobytu na Złotowszczyźnie. Wszystkie były pozytywne, z czego się bardzo cieszymy. Niech dowodem wzajemnej sympatii będzie dąb posadzony przed urzędem na pamiątkę partnerstwa zawiązanego między powiatami Złotowskim a Gifhorn, który wzrasta silny i zdrowy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, służbom, instytucjom, placówkom i firmom, które okazały przychylność i przyjęły niemieckich gości.

Dodać trzeba, że rolę przewodnika niemieckiej delegacji wziął na siebie Krzysztof Doroszuk – Wicedyrektor Wydziału Oświaty i Promocji w Starostwie Powiatowym.

 

To może Cię także zainteresować:
II Złoty Bieg w ramach 26. Finału WOŚP
Policjanci podsumowali 2017 rok
Spotkanie emerytów i rencistów pożarnictwa

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: zlotow-powiat.pl / Patrycja Kajewska| foto: zlotow-powiat.pl

Komentarze