Co wiemy o Czechach?

09.05.2018

 

Masz zdjęcia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Śmiało można powiedzieć, że nasza wiedza na temat Czechów jest raczej skąpa. Bardzo często też patrzymy na nich przez pryzmat stereotypów i niesprawiedliwych uogólnień. Z czym tak naprawdę kojarzy się wam Republika Czeska? Idziemy o zakład, że w tej chwili w waszych głowach pojawiło się hasło „piwo”. Nie ma w tym nic złego, w końcu Czesi to najwięksi piwosze na świecie, a picie piwa to część tamtejszej kultury. Jest jednak wielką niesprawiedliwością i bardzo powierzchownym traktowaniem mieszkańców tego kraju wyłącznie przez pryzmat tego trunku. Jacy są nasi sąsiedzi? Co siedzi im w duszy? Co warto wiedzieć o ich mentalności? Oto króciutka ściągawka.

 

► Poszukujesz tłumacza, który zna czeski i mentalność Czechów? Szukaj w renomowanym biurze tłumaczeń, np. SuperTłumacz.pl - tłumaczenia czeski.


Czy to podróżując turystycznie, czy biznesowo do innego kraju, zawsze jesteśmy narażeni na szok kulturowy. Czasem różnice są niewielkie i prawie niezauważalne, bywają jednak tak duże i znaczące.

Co warto wiedzieć o naszych sąsiadach Czechach?

Chcesz poznać się z mieszkańcami Czech? Pragniesz zobaczyć jacy są naprawdę? Jednym z najlepszych i najbardziej popularnych sposobów na zbratanie się z naszymi sąsiadami jest po prostu pójście do lokalnego pubu, który nosi tam nazwę „hospody”. Czesi chodzą tam po pracy „na jedno” piwo. To społeczeństwo charakteryzujące się dobrymi manierami względem osób starszych i kobiet w ciąży. Jeśli jesteś w stanie błogosławionym lub seniorem masz bardzo duże szanse na to, że Czeszka lub Czech ustąpi ci miejsca w środku transportu publicznego.
Bez przerwy przepraszają. To nie żarty! Gdyby pokusić się o stworzenie listy z najczęściej używanymi słowami czy zwrotami, „przepraszam” i „wybacz mi” znalazłoby się na jej szczycie. Wystarczy wsiąść do mera w Pradze, aby się o tym przekonać.
To niezwykle aktywny naród. Oni naprawdę mają bzika na punkcie sportu i uprawiania sportu. Spotykając Czecha, na pewno w rozmowie padnie coś o bieganiu, jeździe rowerem i na nartach czy o wyjeździe na biwak poza miasto na długi trekking czy wędkowanie. Oczywiście wszystko, co dotyczy hokeja jest tu zawsze mile widziane jako świetny temat. Nie zaszkodzi też odrobina wiedzy na temat piłki nożnej i czołowych czeskich drużyn. Translacje z języka polskiego na czeski lub z czeskiego na polski powierz w zaufane ręce supertłumacza!

Zastanawia was co tak naprawdę gra w duszy Czechom? Jacy są naprawdę nasi sąsiedzi? Oto kilka ważnych informacji!

Sprawa numer 1: Jeśli chodzi o kontakty z nieznajomymi Czesi są narodem nieufnym i powściągliwym. Trzeba przygotować się na to, że oni naprawdę potrzebują czasu, aby się otworzyć.
Sprawa numer 2: Obcując z nimi odnosi się wrażenie, że są aż nazbyt formalni. Dotyczy to zarówno komunikacji, jak i zachowania.
Sprawa numer 3: Trzeba wiedzieć o tym, że Czesi są ironiczni i sarkastyczni. Można to dostrzec w wielu aspektach ich życia – od intymności, przez prywatność aż po rodzaj poczucia humoru.
Sprawa numer 4: To nie Włosi! Nie zobaczysz tu wylewu emocji czy niemal natychmiastowego przejścia na stopę przyjacielską. Choć wcale to nie przeszkadza im w byciu uprzejmymi i pomocnymi.
Sprawa numer 5: To taki naród, który unika konfrontacji. Zazwyczaj spotkasz się tu z czymś takim jak nieformalna bezpośredniość.
Sprawa numer 6: Potrzebują czasu, aby otworzyć się na ciebie. A kiedy do tego dojdzie poznasz ich od innej strony.
Sprawa numer 7: Kiedy wchodzą z tobą w bardziej zażyłe relacji okazuje się, że są ciepłymi, radosnymi ludźmi o niezłym poczuciu humoru. Do tego cenią silną przyjaźń.
Sprawa numer 8: Są bardzo gościnni.
Sprawa numer 9: Są narodem ludzi bardzo praktycznych, realistycznie patrzących na życie.

Nie władasz językiem czeskim i nie jesteś specjalistą „od Czechów”? Powierz przekład potrzebnych ci dokumentów ekspertom z najlepszego biura tłumaczeń.

 

 

Poglądy przedstawione w niniejszym materiale są wyłącznie poglądami Autora. Materiał został opublikowany przez Autora - zachowana pisownia oryginalna tekstu. Szczegółowe informacje znajdziesz w Regulaminie. Jeśli uważasz, że niniejsza publikacja jest jego naruszeniem lub narusza ona obowiązujące przepisy prosimy o zgłoszenie tego faktu TUTAJ.

red. | źródło: materiał partnera

Komentarze